Foto autor on Thomas Tõnisson

Eduka 10 miljoni euro suuruse võlakirjaemissiooni tulemusena omandas OÜ Transpordi Varahaldus (TVH) ühe täiendava CRJ900 NextGen tüüpi reisilennuki ning andis selle pikaajalisele rendile rahvuslikule lennufirmale Nordica.

Riigile kuuluv äriühing Transpordi Varahaldus OÜ (TVH) emiteeris 2018. aasta detsembri lõpus 10 miljoni euro ulatuses võlakirju kaheksa-aastase tähtajaga. Võlakirjade ostjateks olid Eesti finantsettevõtted AS LHV Varahaldus ja AS LHV Pank. TVH kasutas saadud kapitali ühe kasutatud CRJ900 tüüpi reisilennuki soetamiseks, mille tulemusena suurenes ettevõtte lennukipark seitsme lennukini.

TVH juhatuse liikme Ergo Blumfeldt sõnul oli tegemist seni kuut CRJ900 tüüpi lennukit omanud ettevõtte äritegevuse plaanipärase järk-järgulise laiendamisega, mille eelduseks oli põhjalik finantsanalüüs ning senise äriplaani ootustekohane täitmine. Juhatuse hinnangul kujuneb TVH 2018. majandusaasta kasumiks ca 3 miljonit eurot.

LHV pensionifondide juht Romet Enok märkis, et TVH võlakirjade investeering pakub kõrgemat tootlust kui tänastes tingimustes rahvusvahelistelt turgudelt leitav. „Otsime ja analüüsime jätkuvalt kohalike projekte investeerimaks pensionifondide raha Eesti majandusse ja täiendav lennuk, millel on juba tööpõld ees, on reaalse väärtusega vara ning korralikult kindlustatud investeering,“ selgitas fondijuht.

„LHV Pangal on hea meel olla jätkuvalt kaasas Transpordi Varahalduse investeerimisplaanidega. Kohalik kapital ja kohalik lennufirma sobivad endiselt hästi kokku ning meievaheline koostöö näitab võimekust rahastada ka kallimaid ja ebatavalisemaid varasid, leides kliendile sobivaima lahenduse,“ kommenteeris LHV ettevõtete panganduse juht Indrek Nuume.

Eesti rahvuslik lennufirma Nordica on oma tegevuse plaanipärase ümberkorraldamise käigus arendamas äritegevust eksporditeenuste vallas ja uus lennuk on juba rakendatud lennuteenuste osutamiseks Skandinaavia juhtivale lennuettevõttele SAS. Nordica juhatuse esimehe Hannes Saarpuu sõnul pakub tänane turusituatsioon huvitavaid võimalusi oma teenuste ekspordimahte suurendada. „Kui Tallinnas on hetkel pakkumine suurem kui nõudlus, siis on meil mõistlik olla seal, kus me saame oma äri kasumlikult kasvatada. TVH võlakirjade emissioon on heaks näiteks investorite usust meie plaanide jätkusuutlikkusse,“ lisas Saarpuu.

Omandatud õhusõiduki näol on tegemist Kanadas Bombardieri tehases toodetud ja hästi hooldatud lennukiga, mis on võrdväärne seni Nordica lennukipargis olevate lennukitega. Eesti lennufirma jätkab sama lennukitüübi strateegiat, et maksimeerida lennukipargi kuluefektiivset käitamist.

TVH on riigi äriühing, mille eesmärgiks on toimida investeerimisettevõttena, finantseerida ja hallata investeeringuid põhivaradesse transpordisektoris. Varasemalt on TVH teostanud eduka võlakirjaemissiooni 2017. aastal, mil väärtpabereid emiteeriti 25 miljoni euro väärtuses, mille abil omandati toona kaks CRJ900 tüüpi lennukit.