Riigile kuuluva osaühingu Transpordi Varahaldus (TVH) eduka võlakirjaemissiooni tulemusena omandab TVH kaks CRJ900 NextGen tüüpi lennukit ning annab need pikaajalisele rendile rahvuslikule lennufirmale AS Nordic Aviation Group (Nordica).

Poole 25 miljoni euro suurusest võlakirjaemissioonist märkisid LHV pensionifondid ja ülejäänud poole AS LHV Pank laenuintressiga 2,85 protsenti aastas ja tähtajaga 8 aastat. Laenutagatiseks on neli TVH-le kuuluvat sama tüüpi CRJ900 lennukit.

LHV pensionifondide juht Andres Viisemann ütles pressikonverentsil, et tema peab tehtud investeeringut väga turvaliseks ning lisas, et TVH on küll noor, kuid väga tugeva kapitalistruktuuriga ettevõte.

Nordica värvides TVH lennuk Tallinna lennujaamas. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees

Tehingu tulemusena kuulub TVH lennukiparki kuus CRJ900 NextGen tüüpi lennukit. Kokkuleppe kohaselt saabub esimene lennuk Tallinnasse juunis ja teine juulis. Mõlemad õhusõidukid alustavad opereerimist hiljemalt augusti alguses. Tegemist on 2011. aastal Kanadas Bombardieri tehases toodetud ja hästi hooldatud lennukitega.

Intervjuus Postimehele tõi Majandus- ja taristuminister Kadri Simson välja, et erapanga otsus finantseerida Nordica investeeringut näitab eelkõige seda, et pangal on usaldus ettevõtte äriplaanile.

«Täna läheb Nordical hästi, strateegilise partneri leidmine ja edasi samm-sammult laienemine on loogiline jätk ettevõtte arengus. Konkurents lennunduses on äärmiselt tihe ning Nordica peab iga päev klientide nimel pingutama. Kindlasti tuleb kiita ka LHV-d, kes näitab enda investeeringuga, et Eestimaine pank usub Eesti ettevõtetesse,» märkis minister.

Tehingu näol on tegemist ajaloo suurima kommertskapitali kaasamisega Eesti lennundusse. Varem on peamised finantseerijad olnud omanik- või partnerfirmad ning riik.